Seniorklub Vestsjælland / Storstrøm
Formand Annelise Jørgensen
Tlf. 2096 6530/ annelisej@outlook.dk
Seniorklub Vestsjælland/Storstrøm har oprettet en mailadresse: vestsj.storstr.seniorklub@gmail.com. Er du interesseret i at få tilsendt en reminder om arrangementer, eller har gode idéer til arrangementer, så send os dit navn og din mailadresse på ovennævnte mail.
Der bliver ikke sendt programmer og lignende, kun korte informationsmails. Vi håber med dette tiltag, at imødekomme nogle af de ønsker, der har været fremsat af medlemmerne.
Hjælp din forening med et nyt medlem
Den nye datalov forhindrer os i at få besked fra hovedforeningen om evt. kommende pensionister. Derfor beder vi dig om at finde et nyt medlemmer for et par flasker vin som gave.
Alle tilmeldinger er bindende
Alle tilmeldinger er bindende og kan ske forud via MobilePay nr. 383235 (BD Seniorklub Vestsj. /Storstrøm) – / på bankkonto 1551 – 16972797 – eller du kan kontakte næstformand Robert H. Andersen for anden aftale. Drikkevarer er for egen regning. Husk at skrive jeres navne + arrangement.
Besøg i Maribo Domkirke og frokost i Bangs Have
Torsdag den 21. august 2025 kl. 10:00
Der er kun en domkirke i vores revir – ellers må vi til Roskilde, Helsingør,
eller København. Den flotte kirke i Maribo er et besøg værd og derfor et
godt udflugtsmål på Lolland.
Vi mødes ved Maribo Domkirke kl. 10.15 og får en rundvisning i den
smukke kirke. Rundvisningen foretages af en af domkirkens ansatte, der er
velbevandret i kirkens historie.
Efter kirkebesøget spadserer vi over til Bangs Have, hvor der venter en
lækker frokostplatte med en genstand efter eget valg. Efterfølgende serveres der kaffe.
PARKERING
Der er meget begrænsede p-pladser ved Domkirken, hvorfor det anbefales ved ankomsten til Maribo at parkere ved Bangs Have, Bangs Havevej 33, Maribo. Gåafstanden skulle være til at overse. Vi kan alle mødes ved restauranten kl. 10 og følges ad til kirken.
Prisen: 200 kr.- for medlemmer, 400 kr.- for gæster
Tilmelding: Senest den 14. august
Jubilæumsfest på Menstrup Kro
Fredag den 3. oktober 2025 kl. 15:00
1. oktober 2000 blev der afholdt stiftende generalforsamling for vores lille forening. Det fejrer vi på Hotel Mogenstrup Kro, hvor vi skal se revy, have en lækker 3-retters middag samt have os en svingom, når danseorkestret overtager efter revyen. Vi har bestilt en drink-pakke til alle, så der er fri adgang til drikkevarer (vin, øl og vand) i løbet af aftenen. Der er bestilt velkomstdrink, før det hele går løs.
Puds danseskoene og tag det gode humør med til en glad aften i godt selskab.
Vi mødes inden forestilling/revymiddag til en lille sammenkomst for at mindes de 25 år, foreningen har bestået.
Mere om tid og sted, når vi ses på kroen.
Pris pr. medlem kr. 625,00. Ønsker man overnatning kr. 400 i delt dobbeltværelse
Bindende tilmelding til Robert (2215 4563) senest 3. september – betaling aftales ved tilmeldingen.
Fra opvækst i Kenya til skolebygger i lokalsamfundet – foredrag med Karen Ulrich-Petersen
Torsdag den 13. november 2025 kl. 11:00
Karen er opvokset på en farm i Kenya, hvor hun og broderen gik i skole og lærte at tale swahili i daglig omgang med alle de indfødte. Da familien rejste hjem til Danmark, uddannede Karen sig til lærer og var i mange år tilknyttet skolevæsenet i Næstved, men tankerne gik tilbage til barndommens land i Afrika. Derfor er Karen i dag en utrættelig støtte til den skole, hun selv har været med til at forme og hvor børn og unge får en god start på livet. Alle projekter, der udføres på skolen har et solidt fingeraftryk fra Karen. F.eks. har hun været involveret i vandprojekter, så der nu er rent drikkevand til området. Og alt, hvad der kan omsættes i penge i Karen laver foredrag eller i Githabais venner, bliver sendt videre til skolen.
Vi får besøg af en ildsjæl og når vi mødes, har vi en foredragsholder, der netop endnu en gang har været en tur i Kenya i oktober måned.
Som en ekstra lille ting, vil der være en lille bod, hvor der kan købes de kendte Kazuri-smykker, gavekort til skoleuniformer, små håndskårne og kolorerede fugle, sæbesten, julepynt, bogmærker m.v. Alt er håndlavet og overskuddet går ubeskåret til skolen.
Vi starter med foredrag, spiser derefter en dejlig gang flæskesteg med alt tilbehør, fortsætter foredraget og får mulighed for at kigge på herlighederne i den lille bod. Der serveres løbende kaffe.
Vi skal høre Karens foredrag i Kabyssen, Kongebryg, Kasernevej 21 i Næstved.
Prisen: 185 kr.- for medlemmer, 385 kr.- for gæster
Julefrokost og bankospil på Restaurant De Hvide Svaner ved Karrebæksminde
Mandag den 8. december 2025 kl. 12:30
Vi mødes igen til den traditionsrige julefrokost på Restaurant De Hvide Svaner og deres ganske fortræffelige julebuffet.
Vi starter med et herligt måltid – og der vil traditionen tro være et par sedler ved hver kuvert til indløsning af drikkevarer.
Efter måltidet står vi klar med salg af bankoplader, så vi igen kan få fordelt de møjsommeligt indkøbte gevinster – og måske har vi også lidt amerikansk lotteri med. Der serveres kaffe under spillet.
Vi lægger op til nogle hyggelige timer i godt selskab med alle jer, der deltager. Det plejer jo at få forrygende.
Pris kr. 250,00 pr. person. – Kun medlemmer og partnere.
NB: Tilmelding til Robert (2215 4563) senest den 1. december
Betaling skal være os i hænde senest på afholdelsedagen.