alle arrangementer
Danmarks Underholdningsorkester hylder Kim Larsen

Danmarks Underholdningsorkester hylder Kim Larsen

Danmarks Underholdningsorkester hylder Kim Larsen sammen med Jesper Binzer, Caroline Henderson, Dopha og Mathias Ranch

Når Danmarks Underholdningsorkester indtager scenen, tør vi godt love, at der bliver både fællessang og måske en tåre eller to, når Danmarks Underholdningsorkester giver deres fortolkninger af musikken fra en af vores mest betydningsfulde og folkekære sangskrivere.
Koncerten gæstes af en perlerække af stærke danske stemmer: Jesper Binzer (D-A-D), Sofie Dopha, Mathias Ranch og Caroline Henderson.'

 

”Kim Larsens sange har på en sjælden måde skrevet sig ind i vores fælles sprog – og gjort det med både humor og alvor,” indleder John Frandsen, direktør for Danmarks Underholdningsorkester. ”Det siger næsten alt, at ’Om lidt’ gennem årene er blevet en af de mest brugte afskedssange i Danmark og endda har fundet vej ind i både Højskolesangbogen og Kirkesangbogen. Det er netop sangenes kraft samt den genklang og forbundethed, vi tager udgangspunkt i, når vi løfter Kim Larsens tekster og melodier ind i et symfonisk univers.”

 

Du er velkommen til at tage en ledsager med.

Har du et spørgsmål?

Hvis dit spørgsmål drejer sig om arrangementet, kan du kontakte:

Morten Salomonsen
21479154
mosa@businessdanmark.dk